بیماری طیور

انقلاب در کنترل شیوع بیماری طیور

استفاده از سیستم‌های ماشینی در کنترل بیماری طیور

پیگیری افراد، ماشین‌ها و تماس‌های دیگر در مورد شیوع  بیماری طیور برای متوقف کردن ویروس در ردیابی آن‌ها ضروری است. نوآوری‌ها در دو سیستم پیشتاز که برنامه‌های گوشی‌های هوشمند، نرم افزارهای قدرتمند و تکنولوژی GPS را ترکیب می‌کنند، مدیریت سریع شیوع بیماری و حفاظت از دسته‌های طیور در برابر بیماری را تامین می‌کنند.

 دو سیستم ایمنی زیستی ثبت شده یکی برای متوقف کردن فراگیری بیماری طیور و دیگری برای حفاظت بهتر از بهداشت دسته‌ی طیور، به مقامات رسمی در بریتانیا معرفی شده که در زمستان گذشته در اونتاریو به طوری موفقیت‌آمیز امتحان شده‌اند.

 آگاهی از اینکه چه کسی در سالن مرغداری بوده است برای کنترل بیماری طیور ضروری است. بسیاری از وسیله‌های نقلیه مجهز به دستگاه های GPS هستند و بنابراین همراه با جزییات مکان تلفن‌های همراه تقریبا هر کسی و هر چیزی را می‌توان ردیابی کرد. نمایش‌هایی مانند «دیده شده باش، ایمن باش» و «پایش بهداشت مرغداری» که اخیرا مبتکران کانادایی Tim Nelson و   Joel Sotomoyorto  به شورای صنایع تخم‌مرغ بریتانیا و دیگر سازمان‌های پرورش طیور بریتانیایی داده‌اند، ما را هر چه بیشتر در رسیدن به برنامه‌هایمان نزدیک‌تر کرده است.

 Nelson این سیستم‌ها را ایجاد کرده زیرا می‌خواسته روش‌هایی بهتر برای مدیریت بیماری طیور در این صنعت وجود داشته باشد.

 

 خطر بیماری‌ طیور همچنان بالاست

خطر شیوع آنفلوآنزای پرندگان (AI) از هر دو نوع به شدت بیماری‌زا و کم‌بیماری‌زا در اروپا همچنان پایدار است چرا که این بیماری را پرندگان در سرتاسر جهان با خود حمل می‌کنند. در ژانویه ی سال 2016، تقریبا 70 بار شیوع این بیماری در فرانسه و در سال گذشته در آلمان و مجارستان (در طیور)، در بلغارستان (در طیور و پرندگان وحشی) و در رومانی (در پرندگان وحشی) کشف شده است. در بریتانیا و غنا نیز در طی سال 2015 شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان کشف شده است.

 

آنفلوآنزای پرندگان 48 میلیون قطعه از طیور را در سال گذشته کشت

 در سال گذشته همچنین شاهد گونه‌ای به شدت بیماری‌زا از آنفلوآنزای پرندگان بودیم که منجر به از دست رفتن 48 میلیون قطعه طیور و بوقلمون در 12 ایالت آمریکا گردید. آنفلوآنزای پرندگان در سال 2016 همچنان در آمریکا شیوع داشته که منتهی به از دست رفتن بیش از 400 هزار قطعه طیور و بوقلمون در ماه ژانویه در ایالت ایندیانا شده است.  افزون بر این، در سال 2015 بیش از 180 نفر در 40 ایالت مبتلا به سالمونلا شده‌اند از طریق تماس مستقیم با پرندگانی که حامل این بیماری بوده‌اند. همچنین در آمریکا و بریتانیا و جاهای دیگر نگرانی‌هایی وجود دارد که گونه‌های بدخیم تر این ویروس باعث شیوع بیماری Marek گردند.

 

اطلاعات بیشتر

اطلاعات بیشتر

برای آشنایی با گونه‌های مختلف بیماری طیور و نشانه‌های آنها به قسمت دانشنامه بیماری‌ها مراجعه کنید.

 

«دیده شده باش، ایمن باش» چگونه کار می‌کند؟

 برای مهار موثر بیماریِ فراگیر شده، مرغداری‌ها باید به سرعت قرنطینه شده و رفت و آمد به یا از مرغداری‌های آلوده یا به طور پتانسیل-آلوده ردیابی شود. با این حال، استفاده از تلفن یا ایمیل برای انجام این کار محدودیت‌های خاص خود را دارد به ویژه در مسیرهایی که به سرعت شناسایی شده‌اند و افراد یا وسایل نقلیه امکان رفتن از آن مسیرها و گسترش آلودگی را دارند. استفاده از دفترچه ثبت رفت و آمدهای به مرغداری برای ردیابی حرکت‌ها در یک موقعیت اورژانسی جوابگو نیست و سرعت پیدا کردن آن‌ها آهسته است.

  به همین دلیل Nelson و Sotomayor «دیده شده باش، ایمن باش(BSBS) » را اختراع کردند تا این صنعت از روشی بسیار بدیع برای آنالیز لحظه‌ای بازدیدها از مرغداری‌ها برخوردار شده تا فراگیرشدن بیماری‌ها را بتوان به سرعت ردیابی کرد.

 پیش از اینکه این سیستم در برابر قضاوت گذاشته شود، مرزهای جغرافیایی هر مرغداری با استفاده از تکنولوژی جی پی اس نقشه برداری شود که به آن ژئوفنسینگ یا فنس کشی جغرافیایی می گویند (geo-fencing).

 

نخستین محدوده ی یک مرغداری نقشه برداری شد

 پیش از اینکه این سیستم در برابر قضاوت گذاشته شود، مرزهای جغرافیایی هر مرغداری با استفاده از تکنولوژی جی پی اس نقشه‌برداری شود که به آن ژئوفنسینگ یا فنس کشی جغرافیایی می‌گویند (geo-fencing). در همین بازه‌ی زمانی هر کسی که معمولا از مرغداری بازدید می‌کند مانند دامپزشک‌ها، کسانی که خوراک و پولت می‌آورند، پرسنل واکسیناسیون، فروشندگان و این ها باید نرم افزار BSBS برای موبایل را روی دستگاه تلفن هوشمند خود دانلود کنند (که برای هر سه پلتفرم اصلی ساخته و آماده شده است).

 

تلفن‌های هوشمند، هر گذری را ثبت می‌کنند 

 زمانی که این سیستم به کار می‌افتد، هر بار که یک دستگاه هوشمند با این نرم افزار (یا وسیله‌ی نقلیه‌ای که دستگاه جی پی اس بر روی خود دارد و معمولا به مرغداری رفت و آمد می‌کند) به محدوده ی ژئو-فنس این مرغداری وارد شود،  BSBS به صورت خودکار روشن شده و بازدیدکننده یک پیام خوش‌آمد بر روی دستگاه خود دریافت می‌کند. در همین لحظه، پرورش‌دهنده نیز از ورود یک بازدید کننده آگاه می‌شود (اطلاعات همه‌ی بازدیدکنندگان در یک دفترچه‌ی آنلاین ذخیره شده که پرورش‌دهنده هر زمان که نیاز داشته باشد می‌تواند از طریق یک گذرواژه‌ی امن به آن دسترسی پیدا کند). پایگاه داده‌ای BSBS رمزنگاری شده اطلاعات بازدید از پایگاه داده را برای یک سال ذخیره کرده که شامل هویت مرغداری، هویت بازدیدکننده، شمار مرغداری‌های بازدید شده در گذشته‌ی نزدیک (در یک سطح ارزیابی خطر) زمان و مدت بازدید می‌باشد.

 

در صورت شیوع یک بیماری داده‌ها بی‌درنگ اطلاع داده خواهند شد

 Nelson توضیح می‌دهد: «مفهوم فنس کشی جغرافیایی (Geo-Fencing) برای سیستم به آن معنی است که تنها بازدیدهای انجام گرفته از خود مزرعه ثبت می‌شود نه هر حرکت اشخاص یا وسایل نقلیه که این امر از حریم شخصی افراد حفاظت می‌نماید. افزون بر آن هویت افراد بازدیدکننده و مرغداری‌ها تنها در دسترس مدیران مجاز سیستم در وضعیت اورژانس شیوع بیماری قرار می‌گیرد. هنگامی که فراگیری بیماری رخ دهد نرم افزار BSBS تمام پایگاه داده‌ی حرکت‌های بازدیدکننده و وسایل نقلیه را به سرعت نور ثبت می‌کند و آغاز این کار با پرچم‌دار کردن یکی از مرغداری‌هاست.

  گسترش بیماری بی درنگ نقشه‌برداری شده و پیش بینی‌ها انجام می‌شود با فاکتورهایی مانند سرعت و مسیر باد، رطوبت و دما که به این نقشه افزوده می‌شوند. پرورش‌دهندگان و بازدیدکنندگان فورا توسط این سیستم اطلاع داده می‌شوند از طریق پیام‌هایی که به آن‌ها می‌گوید مشکلی رخ داده و به آن‌ها توصیه می‌کند که قرنطینه و دیگر اقدامات ایمنی زیستی را به اجرا بگذارند. افزون بر آن، مدیر (administrator) توانایی ارسال گسترده‌ی پیام‌های فوری به همه‌ی کاربران این سیستم را داراست.

 در طول زمستان گذشته در اونتاریوی کانادا «دیده شده باش، ایمن باش» با دربرگیریِ 800 مرغداری فنس‌کشیِ جغرافیایی شده و بیش از 1200 نفر و وسیله‌ی نقلیه به اجرا گذاشته شده است. همه‌ی تولیدکننده‌های متعلق به جامعه‌ی تولیدکننده‌ی تخم‌مرغ اونتاریو، کمسیون مرغ و تخم‌مرغ، جوجه‌کشی‌های مرغ گوشتی اونتاریو (the Ontario Broiler Hatching Egg & Chick  Commission) و پرورش‌دهندگان بوقلمون اونتاریو در این طرح شرکت کرده‌اند.

  این انجمن‌ها هزینه‌های نامی دوسالانه‌ی نخست برای هر مرغداری را برای پایش و فنس‌کشی جغرافیایی اولیه پرداخته‌اند در حالی که 75% از این هزینه‌ها از طریق یک کمک هزینه‌ی دولتی فدرال در کانادا پرداخت شده است. Nelson می‌گوید پشتیبانی از این سیستم در اونتاریو به صورت سراسری بوده، هر کسی درک می‌کند که BSBS ایمن بوده و هیچ مداخله‌ای بیش از آنچه پیش از این ذکر شد رخ نخواهد داد (که این‌ها نیز به صورت حضوری یک کتاب ثبت رفت و آمد در هر مرغداری را امضا می‌کنند).

 

پایش بهداشت مرغداری

 Nelson و Sotomayor سیستم «پایش بهداشت مزرعه (Farm Health Monitor)» را ایجاد کرده‌اند که به همه‌ی مرغداران و دامپزشکان در یک منطقه‌ی مشخص امکان می‌دهد بیماری‌های محدودکننده‌ی تولید را مدیریت و کنترل کنند. مانند  BSBS، FHM نیز دارای یک نرم افزار ایمنی بر روی دستگاه‌های همراه مانند تلفن‌های هوشمند و تبلت‌هاست که در آن مرغداران و دامپزشکان می‌توانند نشانه‌های دیده شده از بیماری را در آن ثبت کنند (نشانه های بالینی).

  اگر اطلاعاتی همانند دو یا چند مرغداری دیگر در یک منطقه‌ی مشخص گزارش شود، FHM  یک پیام فراگیرنده به سراسر منطقه فرستاده و به تولیدکنندگان اطلاع می‌دهد و آن‌ها را توصیه می‌کند تا دسته‌های طیور خود را به دقت چک کنند، نمونه گیری‌های مورد نیاز آزمایشگاه را انجام داده و در صورت لزوم گزارش نمایند.

 Nelson این سیستم را «سیستم هشداردهنده‌ی زودهنگام واقعی» می‌نامد. هم اکنون آزمایش‌هایی بر روی نرم افزار FHM طیور در حال انجام است. نسخه‌ای برای «قو»‌های این نرم افزار نیز آماده‌ی آزمایش بوده و یک نسخه برای تولیدکننده‌های محصولات لبنی نیز در حال ایجاد است. توانایی و امکان بارگیری تصویر و ویدیوهای کوتاه نیز به آن افزوده شده است.

نویسنده: Treena Hein

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *