کار خانجات خوراک و مکمل سازیها و همچنین کارخانجاتی که در تولید محصولات خوراک دام نقش دارند مانند کارخانجات (DCP) جزو مهمی از صنعت خوراک دام و طیور هستند که به دلیل داشتن حجم بالای تولید و تاکید آنها بر تولید محصولات با کیفیت و اهمیت حفظ ثبات کیفی محصولات این مجموعه‌ها و همچنین نظارت مداوم سازمان دامپزشکی بر این کارخانجات، نیازمند مواد اولیه‌ای هستند که دارای استاندارد‌های لازم جهت تولیدات آن‌ها باشد.

در نتیجه شرکت کربنات اطلس با سعی و تلاش در این زمینه کوشیده است تا کربنات کلسیم با کیفیت که دارای خلوص کلسیم بالا و فلزات سنگین ، بار میکروبی و رطوبت بسیار پایینی می‌باشد را تولید و در اختیار این بخش از صنعت قرار دهد.

همچنین سایزبندی محصولات از سایز‌های درشت تا بسیار ریز برای مشتریان کمک می‌کند تا بتوانند بسته به نوع سیستم تولیدی کارخانجات خود و در جهت کسب بهترین راندمان تولید  و رضایت مشتریان خود برآیند و نتایج خوبی بدست آید.

 

عوامل مهم برای یک حامل (Carrier ) ایده آل در خوراک و مکمل سازی‌ها

  • اندازه سایز ذرات (هم اندازه بودن موادی که در میکس استفاده می‌شوند)
  • کم بودن میزان چربی (4%>)
  • کم بودن رطوبت (5%>) و غیر جاذب رطوبت
  • کم بودن خاصیت الکترواستاتیک
  • جریان‌پذیری: که از توزیع اندازه ذرات،شکل ذرات،خاصیت الکترواستاتیک مواد ناشی می‌شود. این خاصیت مانع از تشکیل کیک یا سد و عدم حرکت مواد در بخش‌های مختلف دستگاه‌های تولید مکمل می‌گردد و مواد می‌توانند جریان خوبی در دستگاه داشته باشند.
  •  میزان چربی: باید زیر 4 درصد باشد زیرا اکسیداسیون چربی‌ها باعث از بین رفتن ویتامین‌ها می‌گردد.
  • رطوبت: باعث ایجاد شرایط برای واکنش اکسیداسیون می‌گردد.
  • اندازه ذرات باید به حدی باشد که هم جریان‌پذیری خوبی داشته باشد و هم به اندازه‌ای باشد که بتواند عامل فعال (ویتامین‌ها و مواد معدنی) را حمل و غبار نیز نداشته باشد.

در تولید دی کلسیم فسفات میزان خلوص بسیار مهم و حیاتی است و اگر میزان خلوص کم باشد در محصول نهایی میزان کلسیم افت و تعادل کلسیم به فسفر را در بدن حیوان بر هم می‌زند که منجر به ایجاد مشکلات متابولیک می‌گردد.

همچنین کارخانجات DCP که سرعت تولید محصول بالایی دارند باید از این سایز استفاده نمایند تا نسبت سطح به حجم کاهش یافته و در نتیجه سرعت واکنش اسید با کربنات افزایش و نهایتا سرعت تولید محصول نهایی افزایش یابد.

 width=

استانداردهای دی کلسیم فسفات (سازمان ملی استاندارد)

رطوبت حداکثر 3 درصد
کلسیم حداقل 21 و حداکثر 25
فسفر کل حداقل 17
میزان ph حداقل 4 و حداکثر 7
میزان فلوئور حداکثر 1800 میلی گرم در کیلوگرم
سرب حداکثر 45 میلی گرم در کیلوگرم
کادمیوم حداکثر 20 میلی گرم در کیلوگرم
آرسنیک حداکثر 15 میلی گرم در کیلوگرم
جیوه حداکثر 0.1 میلی گرم در کیلوگرم

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *